6 Simple Steps

Our 6-step process keeps things easy. We want to create a world where it’s painless for schools to raise money and for parents to get supplies. It’s really that simple.

1

We give schools a kit cost estimate for each grade.

2

We create a customized portal for each school.

3

We help schools market the solution to parents.

4

At checkout, parents have the opportunity to donate.

5

Kits will be shipped directly to the school.

6

We match a percentage of each donation.

Open-impacks-school-supply-kit

A High-Quality Kit Tailored To Each Classroom Need

We understand that each grade at every school has a customized approach to education and curriculum. This is why we work with your school to create a tailored kit for every grade. We want to make the shopping experience for parents accessible and simple so each child comes prepared on the first day of school to learn and grow.

Convenient

This option is convenient for both the school and families. It saves parents the hassle of shopping, while also giving schools an easy platform to fundraise.

Competitive

Parents spend an average of $117.49 on school supplies for each student per year. Impacks aims to save parents money on the school supplies their child needs.

Mission Driven

We want to create a world where every student has what they need to succeed. That’s why Impacks matches a percentage of each donation.

Frequently Asked Questions

We are unable to do single orders. Instead, we partner with schools to customize each supply kit to their classroom needs. Interested in getting Impacks at your school? We can help. Get in touch here.

The cost of each kit will depend heavily on the amount of supplies needed for each grade. Generally speaking, our kits are priced competitively or more economically than big box stores and online solutions.

All orders must be placed before June 15.

We will arrange to have them delivered before your open house for the upcoming school year.

The kit will be shipped directly to the school.

The products are the same you’d see in any big box store or online store. We carry name brands for nearly every product.

We’ve talked to a lot of parents, and for most it’s an inconvenience. Don’t worry, however. Parents will still get to shop with the kiddos for clothing, backpacks, and any other products that don’t come in the kit.

This depends on the supplies list for each school. We cover most areas, but there will be some additional items that parents will need to get on their own, like gym shoes.

Big box stores will often take a loss on some popular school products (like Crayola products, for example) in the hopes that parents will overspend in other areas. That’s why parents spend an average of $117.49 per student, per year. Our supply kits are very competitive, in comparison. As for Amazon, pricing only becomes economical when buying in bulk, which most parents are unlikely to do.

They come from us. We’re mission driven and passionate about creating a world where students get to start the year fresh with the supplies they need, no matter their economic situation. That’s why we donate a percentage of our profits back to our partner schools via a donation match.